Mange virksomheder oplever, at det er svært at inddrive penge fra kunder.
Det er ofte nødvendigt at sende gentagne rykkere og selv det fører ikke altid til, at fakturaerne bliver betalt.
Selv har jeg oplevet en debitor, der ikke kunne betale til tiden, fordi debitor selv havde mange kunder, der ikke betalte til tiden. Det tyder altså på, at dårlige betalere spredes som ringe i vandet.
Der ses også en stigende tendens til, at virksomheder inden for B2B-området ved større kontrakter vurderer den økonomiske risiko ved at indhente forskellige oplysninger, før der indgås aftale med andre virksomheder.
Når man beslutter om en fordring skal sendes til fremmedinkasso, er der ofte mange tanker i spil. Kan det betale sig? Ødelægger jeg muligheden for fremtidige bestillinger? Hvilket signal sender jeg? Hvordan gør jeg?
Mange virksomheder er tilbageholdende med at inddrive tilgodehavender hos kunder, fordi det netop kan skade forholdet til disse. Det er derfor i høj grad også et spørgsmål om, hvilken politik der er besluttet i virksomheden, når en kunde viser sig at være en dårlig betaler.
Klare retningslinjer for virksomhedens inddrivelse er første skridt, når der skal laves en strategi for inddrivelse af virksomhedens tilgodehavender.
Virksomheden skal først og fremmest beslutte, hvilken tolerance der udvises. Flere virksomheder har eksempelvis den holdning, at der skal sendes tre rykkere, før fordringen overgives til retslig inkasso. Andre virksomheder er knap så tolerante og sender én rykkerskrivelse efterfulgt af varsel med inkasso for derpå at overgive sagen til retslig inkasso hos et advokatfirma.
Før der kan træffes beslutning om virksomhedens strategi, er det en fordel for virksomheden, at der er styr på reglerne om rykkerprocedure, rykkergebyr og beregning af renter etc.
Ofte er det nemmere for virksomheden at lade tredjemand inddrive virksomhedens tilgodehavender for på den måde at bevare det gode forhold til kunden. En outsourcing af virksomhedens tilgodehavender medfører tit og ofte et bedre cashflow uden nødvendigvis at påvirke forholdet til kunden.
Når kunderne modtager en rykkerskrivelse eller et inkassobrev fra tredjemand, har det ofte en helt anden effekt, end når virksomheden udfører egeninkasso. Pengene kommer ofte hjem, og inddrivelsesprocessens negative følger fjernes fra virksomheden.
Kontakt Sagførerne for at høre mere om, hvordan vi kan hjælpe din virksomhed med at inddrive dens tilgodehavender.
Du kan få yderligere information omkring inkasso ved at klikke
her.